Nejlepší paměťové karty do telefonů: Jak je vybrat?

Jelikož je interní paměť telefonů obvykle malá a ceny se v případě větších kapacit výrazně zvyšují, staly se paměťové karty nejčastějším rozšířením mobilních telefonů. Není to tak dlouho, co byly na trhu dostupné karty všech možných velikostí a formátů jako jsou CompactFlash, Memory Stick od Sony, xD-Picture Card, MultiMedia Card, SmartMedia atd.

Všechny tyto karty soupeřily o své místo na slunci, to však připadlo jedinému vítězi, SD kartám a micro SD kartám. Z praktického hlediska je jeden formát nejlepší, umožní použití pro více zařízení a jelikož se výrazně rozšířily i čtečky karet, bylo jasné, že je potřeba, aby vládl jen jediný formát. Jelikož jsou tyto karty rozšířené již po celém světě, jejich cena výrazně klesla. Při jejich nákupu je ovšem vhodné zachovat obezřetnost a nešlápnout vedle. Ukážeme si, jak je správně vybrat.

[product_box pid=280]

Velikost

Cenové rozdíly jsou v případě kapacity jen velmi malé. Nevyplatí se kupovat SD kartu, která je menší, než 4GB. Mnohem větší kapacity jsou jen nepatrně dražší a poskytnou více prostoru.

Cena za poštovné

Pokud si kartu objednáváte z aukčních portálů nebo obchodů, sledujte cenu za poštovné, ta může být mnohdy obdobná jako cena samotné karty.

Kompatibilita

Byla by škoda si koupit kartu a zjistit, že ji nepoužijeme. Pokud se kupují karty s kapacitou 32GB a více, je vhodné sledovat, jestli jsou SDXC kompatibilní.

Čtečka karet

Pokud používáte tablety, notebooky a telefony, mezi kterými vzájemně často přesouváte data, pořiďte si microUSB čtečku, jedná se o nepatrnou investici, která výrazně zpříjemní práci s paměťovými kartami.

Sledujte třídy SD karet

Označení podle tříd rozlišuje rychlost karet, ta je velmi důležitá, zatímco vám karty 4. třídy zaručí jen 4MB za sekundu, karty třídy 10 už vám nabídnou 10MB za sekundu.

Pozor na prodejce

Na aukčních portálech se nachází nespočet obchodníků poskytujících velmi levné SD karty. U takovýchto prodejců se zaměřte na jejich hodnocení a zpětné vazby. Pokud mají nízké hodnocení, pravděpodobně jde o podvodníky a namísto SD karty byste se dočkali jen nefunkční kopie nebo zmetku, který vám v mobilním telefonu fungovat nebude.

[product_box pid=276]

TOPlist
TOPlist