Levné smartphony z Číny, aneb v čem číhá nebezpečí?

Donedávna bylo doménou čínských výrobců zaplavovat místní, ale také evropský a americký trh především různými napodobeninami mobilních telefonů, s typickým komolením názvů, příkladem může být například značka Nokla. Čínské telefony dneška se ovšem stále vyvíjí a výsledkem jsou již i vlastní modely, které disponují mnoha funkcemi a na první pohled vypadají jako luxusní smartphone Apple. Také u nás jsou čínské smartphony ve velké oblibě a jejich prodej stoupá. Stále se však u nich najdou určité nevýhody či dokonce nebezpečí, která mohou „konkurovat“ velice nízké ceně.

Zastaralé funkce

První z nevýhod, kterou je však mnoho zákazníků ochotno ignorovat, je zastaralost funkcí a aplikací. V čínských telefonech je jich sice většinou více než dost, ale jedná se o podoby starších verzí. Zde však hovoříme vskutku o problému zástupném a spíše individuálním.

Horší ovládání

Většina čínských levných smartphone má v základním vybavení operační systém původem právě z této země a vysoce sofistikovaný Windows Mobile instalují pouze do těch nejdražších a nejkvalitnějších přístrojů. Ono těch stupňů kvality může být opravdu hodně.

Potíže se zárukou a dohledáním prodejce

Dále se můžete setkat s patáliemi při pořizování od ne právě prověřeného zdroje, v praxi to většinou znamená zakoupení na internetu od individuálního prodejce. Pokud je taková osoba přímo z Číny a vy budete chtít nárokovat záruční servis či jinou službu, ve většině případů zapláčete. I když se vám podaří daného člověka dohledat, těžko vám tuto záruku bude garantovat. Jen se zamotáte do chaotické sítě překupníků, a nakonec si raději koupíte telefon nový.

Mobily bez homologace

Čínské smartphony musí být pro evropský trh homologované a opatřené také náležitou dokumentací. To se ale bohužel v mnoha případech neděje, navíc je zcela běžnou praktikou tyto dokumenty falšovat. Koneckonců pokuta pro takového ne právě „čistého“ prodejce je v podstatě velmi nízká.

Materiály

A když už hovoříme o Číně a výrobě levných telefonů, nelze opomenout materiály. Právě na nich se asi nejvíce šetří a právě zde může číhat největší nebezpečí. Přístroje se mohou přehřívat, vydávat nadměrné záření, nebo dokonce praskat pouze vlivem klimatu. Ani odolnost při pádu nemusí být nejvyšší.

I přes zmiňovaná negativa se prodej čínských smartphonů neustále zvyšuje a také se plošně zvyšuje jejich kvalita.

Musíme si tedy začít pomalu ale jistě zvykat na podobnou situaci jako s oblečením, které se dnes vyrábí výhradně v zemi draka?

TOPlist
TOPlist